DLE AUTORŮ
Video
Diskuze
Martina Gablechová . Gablechova@seznam.cz
Dobrý den, měla bych zájem o hrnek s kočkou. V nabídce máte jen 6 hrnků😥 chtěla bych pro mamku hrnek...
Alena
Dobry den,prosim,bylo by mozne,abych jako darek koupila dva poukazy s tim,ze si obdrovany namaluje jeden...
Jelena Zorina
Dobrý den, žadam o rezervaci terminu na uplatněni dárkového poukazu na malovani keramiky mařiž v Praze,...
zobrazit více ...


Novinky mailem:

   

Jak vzniká ručně vyrobený mařížský hrnek

Jak vzniká ručně vyrobený mařížský hrnek

Když se řekne keramický hrnek mnoho lidí si představí těžký hnědý krajáč, do kterého na začátku minulého století hospodyňky na vesnici dojily mléko. Zpočátku tomu tak zcela jistě i bylo, nicméně postupem času, kdy lidé začali klást větší důraz na to, aby i užitné věci byly krásné a oblažovaly duši svým zevnějškem, se začala vyrábět keramika trochu jiná. Tato keramika je lehčí a začala se povrchově upravovat takzvanou glazurou, díky níž se na její povrch dá ztvárnit řada krásných a barevných motivů pro potěchu. Ale to bychom předbíhali. Raději vše po pořádku. Než se totiž z kousku hlíny vyklube ručně vyráběný hrnek, je za tím spousta lidské práce a času. Tak tedy od začátku.

POD d×bßn malovßnÝ.jpgNa počátku všeho je hrudka keramické hlíny velká asi jako jablko. Tato hlína je směsí hlinito-křemičitého jílu, písku a vody. Z hlíny dovedné ruce naší točířky takzvaně vytáhnou na točícím se hrnčířském kruhu tělo hrnku, které pak doplní o ouško. Surový hrnek se pak minimálně týden suší na vzduchu a po úplném vyschnutí se dá vypálit do keramické pece na 950 stupňů. Po zhruba osmi hodinách výpalu a vychládání pece je půl kouzla hotovo...hrnek je poprvé vypečen. Jeho tělo získalo oranžovou barvu, pevnost a trvanlivost a od této chvíle mu náleží název – keramický střep – což je skutečný odborný výraz. Keramický střep nyní čeká další povrchová úprava, namočí se cele do bílé polevy nazývané glazura, což je směs najemno rozemletých křemičitanů. Dále bíle namočený hrnek putuje pod štětec našim malířkám, které již mají přichystané barevné glazury často po dlouhých experimentech speciálně namixované do různých odstínů. Každá z malířek do svých originálních motivů vdechne skrze malbu kus své osobnosti, duše a života, čímž vznikají originální autorská díla. Výtvarnice pro svou malbu používají různé techniky, nejznámější je klasická malba a rytá nebo škrábaná technika. Jakmile malířky dokončí poslední tahy štětcem, putují hrnky na svou druhou cestu do keramické pece. Tam se vypékají tentokrát na 1050 stupňů a po dalších osmi hodinách výpalu a vychládání je dílo dokončeno. Před námi stojí autorský originální krásně barevný hrnek, na který se již jen nalepí štítek o bezzávadnosti barev, možnosti použití do myčky, trouby a mikrovlnné trouby, a může putovat do prodeje.

hrnek POD.JPG

Tímto způsobem se rodí každý kousek mařížské keramiky tak, aby skutečně každý kus podporoval dobrou náladu, radost a úsměv na tváři. 

Jakby také ne, když je v keramice ukrytá energie tisíců doteků lidí, kteří svou práci dělají s láskou a nadšením.Diskuze o článku:
Jak vzniká ručně vyrobený mařížský hrnek


V diskuzi zatím není žádný příspěvek. Buďte první.
Vaše meno:  
 
Text:

Opište kontrolní text:
Opište text